Központ története

Általános bemutatkozás

Az ivóvíz a XXI. század egyik legfontosabb természeti erőforrásává vált, megelőzve a fosszilis energiahordozókat. Az emberi civilizáció fejlődésével párhuzamosan az egészséges ivóvíz iránti igény folyamatosan növekszik, amely egyre nagyobb kihívást jelent a vízgazdálkodás számára. Ennek megfelelően a korszerű és versenyképes vízkezelő és víztisztító berendezések iránti kereslet is folyamatosan bővül. A tiszta ivóvíz előállítása napjainkban nem csupán a sivatagos éghajlatú térségekben, hanem a jelentős vízkészletekkel rendelkező, ugyanakkor növekvő fizetőképes kereslettel bíró országokban is kiemelt feladatként jelenik meg.

A Soós Ernő Kutató-Fejlesztő Központot 2014-ben hozta létre a Pannon Egyetem Mérnöki Kara, Nagykanizsa Megyei Jogú Város, valamint a Hidrofilt Vízkezelést Tervező és Kivitelező Kft. A kutatóközpont fő célja, hogy a víztisztítás és vízkezelés területén magas színvonalú, nemzetközi szintű kutatásokat folytasson, hozzájárulva ezzel Nagykanizsa tudományos és ipari szerepének erősítéséhez.

A Kutatóközpont névadója Soós Ernő vegyészmérnök, környezetvédelmi szakmérnök és fejlesztőmérnök, aki innovatív gondolkodásával és számos szabadalmával jelentős mértékben hozzájárult a vízkezelési technológiák fejlődéséhez. Szakértelme révén a Hidrofilt Kft. olyan technológiai fejlesztésekre és alkalmazástechnikai ismeretekre tett szert, amelyek lehetővé tették, hogy Magyarországon és Közép-Kelet-Európában a vízkezelési szektor meghatározó szereplőjévé váljon. A kutatóközpont munkatársai elkötelezettek amellett, hogy Soós Ernő tudományos örökségét megőrizve és továbbfejlesztve méltó módon képviseljék és folytassák szakmai munkásságát.

A Kutatóközpont munkáját iparági szakértők nemzetközi hálózata támogatja, munkatársai pedig különböző tudományterületek szakértői (köztük kémikusok, biológusok, gyógyszerészek, környezetmérnökök, élelmiszermérnökök, mezőgazdasági biotechnológusok és természetvédelmi mérnökök), akik széleskörű ismeretekkel látják el a Kutatóközpontot. A Kutatóközpont alapvető szándéka, hogy a Nagykanizsán több évtizedes múltra visszatekintő, vízkezelésben és víztisztításban szerzett eredményeket és tapasztalatokat felhasználva, arra építve végezze munkáját. A Kutatóközpont célja, hogy a víztisztítás-vízkezelés területén nemzetközi szinten folytasson kutatásokat. Nagykanizsa így meghatározó tudásbázissá válhat magyarországi, illetve nemzetközi viszonylatban egyaránt.

A fő kutatási területek közé tartozik a vízkezelés, az ipari víz- és szennyvíztisztítás, az olajtechnológiákból származó technológiai és szennyvíz-újrahasznosítási megoldások, a COVID-19 és más gasztroenterológiai vírus öröklődő anyagok kimutatása a szennyvízben, a termálvizekből származó szennyvíz újrahasznosításának lehetőségei, mikroszennyező anyagok és mikroműanyagok minőségi és mennyiségi meghatározása vizekben, eltávolítási technológiák fejlesztése. A Kutató-Fejlesztő Központ jól felszerelt laboratóriumokkal rendelkezik, amely lehetővé teszi: különböző eredetű vizek (pl. felszíni víz, talajvíz, ivóvíz, szennyvíz, ipari víz) analitikai és mikrobiológiai komponenseinek meghatározását; valamint K+F+I projektek keretében laboratóriumi, valamint méretnövelt (félig ipari) kísérleteket végezni. A Kutatóközpont vállalja a cégek egyedi igénye esetén magyar vagy angol nyelvű előadás vagy komplex oktatási program megtartását, a cégek igényei szerint összeállított, vízkezeléssel, új technológiai módszerekkel, analitikai módszerekkel, biológiai vagy mikrobiológiai problémákkal kapcsolatosan.

A kutatócsoport fő kutatási területei:

• vízelőkezelő és hulladékvíz visszaforgatási rendszerek az olajiparban (EOR és Downstream technológiák esetén), értékes komponensek kinyerése vízáramokból

• öntözővíz előkészítés ipari vagy kommunális szennyvízből, ill. termálvizek elfolyó hulladékvizéből

• meglevő rendszerek komplex felmérése és elemzése Water 4.0 szenzorrendszer segítségével, helyzetfeltáró SWOT elemzés, OPEX/CAPEX számítások, életciklus elemzés

• ivóvízelőállítási kérdések felszíni és felszínalatti vízbázisok esetén

• gyógyszeripari és mezőgazdasági szermaradványok mérése és eltávolítási módszerek kidolgozása

• mikroműanyagok megjelenése és eltávolítási lehetőségeik a tiszta vizektől a szennyvizekig

• vírus RNS detektálás szennyvizekben és felszíni vizekben

A kutatóközpont jól felszerelt laboratóriumokkal rendelkezik, amelyek lehetőséget biztosítanak különböző eredetű vizek (pl. felszíni víz, talajvíz, ivóvíz, szennyvíz, ipari víz) analitikai és mikrobiológiai vizsgálatára, valamint laboratóriumi és félig ipari méretű kísérletek elvégzésére. Emellett a központ szakértői támogatást nyújtanak ipari partnerek számára, egyedi igényekre szabott magyar vagy angol nyelvű oktatási programok és előadások formájában, amelyek a vízkezelés legújabb technológiai és analitikai módszereire, biológiai és mikrobiológiai problémák megoldására fókuszálnak.

A Soós Ernő Kutató-Fejlesztő Központ elkötelezett a víztisztítás és vízkezelés tudományos fejlődése mellett, és célja, hogy hozzájáruljon egy fenntarthatóbb és egészségesebb vízgazdálkodás kialakításához, mind hazai, mind nemzetközi szinten.